WIZYTA MIKOŁAJA W SZPITALU ,,GÓRKA”

Szósty grudnia to dzień, na który czekają przez cały rok wszystkie dzieci. Najmłodsi pacjenci przebywający na leczeniu w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym „Górka” przygotowali się na to spotkanie wyjątkowo starannie. Napisali listy, nauczyli się piosenek i wierszyków o Mikołaju, a także byli wyjątkowo grzeczni.

Kiedy nadszedł długo oczekiwany 6 grudnia 2018r., o godzinie 14 rozpoczęła się mikołajkowa zabawa. Były konkursy, animacje, słodycze, a przede wszystkim dużo radości
i uśmiechu. W trakcie zabawy przybył Mikołaj, który dla wszystkich dzieci przyniósł piękne prezenty. Nie zapomniał również o małych pacjentach leżących po zabiegach operacyjnych. Było to niezwykle wzruszające spotkanie, pełne dziecięcej radości, życzeń, pamiątkowych zdjęć i bożonarodzeniowych kolęd.

Na zabawie mikołajkowej gościli również przyjaciele  Szpitala „ Górka” i sponsorzy tego niezwykłego wydarzenia, bez pomocy których Mikołaj nie zdołałby przygotować tak pięknych prezentów.

 Pan Jerzy Kolarz – Starosta Buski wspólnie z Zarządem Powiatu ufundował paczki
ze słodyczami. Pan Wojciech Legawiec- Prezes Uzdrowiska Busko S.A. sfinansował  upominki w postaci zabawek.

Po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie małych pacjentów Szpitala „Górka” odwiedzili członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi Przy Hucie Celsa w Ostrowcu Świętokrzyskim: Grzegorz Krzemiński, Janusz Czupryński, Halina Tomczyk, Stefan Zajączkowski. Oprócz słodyczy obdarowali dzieci wyjątkowym prezentem w postaci krwi niezbędnej podczas operacji.

Słodycze, książki, owoce ufundowali również: Firma FOX, Buskowianka S.A, PHU Sawa, Anna Brożek, Piotr Wąsowicz– Radny Powiatu Buskiego, Kaufland Busko, Renata Rutkowska- Mężyk. 

Spotkanie z Mikołajem w Szpitalu „Górka” zorganizowane zostało dzięki dobrej współpracy dyrektorów: Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego „Górka” i Zespołu Szkół Specjalnych, dla których dobro małych pacjentów jest szczególnie ważne.

Opracowanie: AM ( Agnieszka Mierzwińska)

Zdjęcia: AG ( Agnieszka Gembiś)

MECZ HLB BUSKOWIANKA

W dniu 1 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły kibicowali piłkarzom ręcznym HLB Buskowianka.   Po zaciętym meczu zawodnicy wspomnianej drużyny pokonali w rzutach karnych przeciwników.
W trakcie przerwy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Nasi podopieczni otrzymali dyplomy, medale i drobne upominki.

 

ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 30 listopada uczniowie naszej szkoły obchodzili andrzejki. Poza muzyką, tańcami   
i świetną zabawą mieli okazję sprawdzić, co przyniesie przyszłość. Wróżki za pomocą specjalnych zaklęć odkrywały nieznane tajemnice. Wszyscy wspaniale bawili się.
Czy przepowiedziane wróżby spełnią się? Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS

         29 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
po raz kolejny odbył się powiatowy konkurs „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS”.
Po części oficjalnej uczestnicy konkursu rozwiązywali testy ze znajomości historii HIV i AIDS, dróg zakażeń wirusem HIV, zachowań bezpiecznych oraz objawów AIDS. Uczennica naszego gimnazjum Vanesa Słota wykazała  się dużą wiedzą na ten temat. Za  udział w konkursie otrzymała dyplom i drobne upominki.
Opiekunowie: Magdalena Gawrońska i Iwona Klepka odebrały również podziękowania
za przygotowanie uczennicy do konkursu.

TRADYCJE I ZWYCZAJE LUDOWE

,,Tradycje i zwyczaje ludowe naszego regionu” to temat projektu edukacyjnego realizowanego przez wychowanków naszej szkoły. W ramach podjętych działań odwiedziły nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich  z Żabca. Spotkanie uatrakcyjniły ciekawe opowieści, wspólnie śpiewane pieśni i kolędy. Czas spędzony z gośćmi  upłynął bardzo miło.

AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

 23 listopada bieżącego roku uczniowie klasy pierwszej  Szkoły Podstawowej po raz kolejny  przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa,  przygotowanego przez Puchatka pod honorowym patronatem Komendy Głównej Policji  w Warszawie i Kuratora Oświaty. Celem testu było sprawdzenie wiedzy pierwszaków na temat bezpiecznych zachowań
w domu, szkole oraz w czasie zabawy.
Razem z Puchatkiem  uczniowie nauczyli się także zasad udzielania pierwszej pomocy. Milusińscy przygotowywali się do testu razem z Puchatkiem, poznali zasady ruchu drogowego, nauczyli się unikać zagrożeń jak i bezpiecznego spędzania czasu w domu,
w szkole i w czasie zabawy.
Ku zadowoleniu wszystkich test został zdany na szóstkę. Życzymy pierwszakom rozsądku, wierzymy, że zdobyta wiedza zapewni im bezpieczeństwo każdego dnia.

RAZEM CZY OSOBNO…

23 listopada uczniowie zespołu klas licealnych, gimnazjum oraz klas IV-VIII szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach zawodoznawczych, podczas których mogli poznać swoje predyspozycje do pracy w grupie. Mieli za zadanie wykonać łańcuch, by w trakcie zabawy przekonać się czy wolą pracować sami czy w zespole. Zajęcia dostarczyły uczniom nie tylko wiedzy o sobie, ale przede wszystkim dużo radości i okazji do podniesienia samooceny.

LEKCJA O USA

W listopadzie uczniowie klas licealnych i oddziałów gimnazjalnych  mieli okazję uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Obejrzeli prezentację oraz ulotki, foldery, pocztówki. Zapoznali się z podstawowymi informacjami o USA, położeniem, systemem monetarnym, flagą, hymnem, pieczęcią. Zapoznali się z najważniejszymi dokumentami regulującymi pracę państwa. Mieli okazję dowiedzieć się o charakterystycznych zabytkach i atrakcjach, kulturze, potrawach.
Poznali amerykańskie postaci ze świata polityki, literatury, nauki, muzyki i filmu.

                                                                  Agnieszka Zielińska

                                                                  Ewa Borecka

OKRUCHY PAMIĘCI

                Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zaprezentowali efekty swojej pracy związane z realizacją projektu edukacyjnego Okruchy pamięci. Nasi wychowankowie postanowili podjąć ten temat, aby przekazać najciekawsze informacje dotyczące Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Szymona Starkiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej.

                Przygotowana prezentacja multimedialna przybliżyła wszystkim zebranym sylwetki sławnych Polaków i ich dokonania.