ZABAWA CHOINKOWA

Tradycyjnie o tej porze roku w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Uczniowie bawili się przy rytmach swoich ulubionych piosenek, a także uczestniczyli w tańcach zespołowych. Nie zabrakło również ciekawych konkursów, w których musieli wykazać się sprawnością, sprytem i pomysłowością. Zwycięzcy i uczestnicy byli nagradzani pluszakami i słodyczami. Dodatkową atrakcją zabawy był poczęstunek smaczną szarlotką.

BEZPIECZNE FERIE

Przed feriami zimowymi odbyły się spotkania z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji i Komendy Powiatowej Straży Pożarowej w Busku-Zdroju. Przedstawili oni uczniom wiele cennych wskazówek oraz zasad, które pozwolą spędzić bezpiecznie i przyjemnie czas wolny od nauki na świeżym powietrzu oraz w domu.

DOBRY START

17.01.2020 r.  w Zespole Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym panią Joanną Król-Koreptą. Podczas rozmowy uczniowie szkoły podstawowej
i liceum sformułowali wnioski dotyczące zasad, które mogą zagwarantować  odpowiedni wybór zawodu. Odkryli też niezbyt miłą prawdę, że uczyć się trzeba przez całe życie…

PLAN PLANOWI NIERÓWNY…

            W piątek 20.12.2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju dowiedzieli się jaką   rolę w osiąganiu wyznaczonych celów odgrywa umiejętne planowanie. Podczas spotkania z doradcą zawodowym panem Marcinem Radotą sami tworzyli różne plany, by poznać ich najważniejsze elementy. W trakcie zajęć warsztatowych sporo się nauczyli i chętnie się wymieniali spostrzeżeniami na temat swoich planów życiowych.

WIZYTA WOLONTARIUSZY „MŁODZI DLA ŚWIATA”

We wtorek 17.12.2019 r. pacjentów dziecięcego oddziału  w Szpitalu „Górka”  odwiedzili uczniowie, wolontariusze z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku – Zdroju,
z opiekunką panią Pauliną Figiel-Gut. Podopieczni pani Pauliny systematycznie odwiedzają naszych uczniów, uczestniczą we wspólnych zabawach oraz obdarowują ich upominkami
i słodyczami. DZIĘKUJEMY!!!.

WIECZÓR WIGILIJNY

,, Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

   w Noc Szczęśliwego Rozwiązania.

   By wszystko się nam rozplątało,

   węzły, konflikty, powikłania”.

                  ( ks. Jan Twardowski)

   Dnia 16 grudnia spotkaliśmy się wszyscy razem: Pani Dyrektor, Grono Pedagogiczne, rodzice i dzieci, aby jako jedna szpitalna rodzina wspólnie przeżyć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie przedstawili historię Narodzenia Bożego Syna, a zaproszony gość ks. Prałat Marek Podyma poświęcił opłatki i wraz z Panią Dyrektor złożył wszystkim serdeczne życzenia. Chwila łamania się kruszynami białego opłatka dostarczyła nam wielu wzruszeń i wprowadziła w klimat zbliżających się świąt.

SPOTKANIE  Z  MIKOŁAJEM

W dniu 6 grudnia Szpital ,,Górka’’ odwiedził zacny gość, który przyniósł ze sobą prezenty. Mikołaj rozdawał je, jednocześnie pytając dzieci, czy były grzeczne w tym roku.
Miłej atmosferze towarzyszyły liczne konkursy. Wykonano pamiątkowe zdjęcia
z uczestnikami zabawy. Nasi wychowankowie doskonale bawili się i cieszyli z otrzymanych prezentów.
Uśmiech dzieci przebywających w Szpitalu, radość z otwieranej paczki z prezentami, podarowanych słodyczy – to zasługa  Darczyńców z  Huty Ostrowiec, Pana Piotra Wąsowicza, Pani Anny Brożek, Dyrekcji Specjalistycznego Szpitala Rehabilitacyjnego „Górka” w Busku-Zdroju oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju.

 

 MIKOŁAJKOWY KONKURS WIEDZY O EUROPIE I UNII EUROPEJSKIEJ

Mikołajki tuż, tuż w związku z tym 2 grudnia w ramach działalności Szklonego Klubu Europejskiego  odbyła się  kolejna edycja Mikołajkowego Konkursu Wiedzy o Europie i  Unii Europejskiej. Wzięli w nim udział uczniowie starszych klas szkoły podstawowej.  
Podczas konkursu można było sprawdzić swoją  wiedzę na temat  historii i funkcjonowania Unii Europejskiej oraz kultury krajów europejskich. Uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą
z tego zakresu. Nagrodzeni zostali dyplomami oraz drobnymi upominkami.
Serdecznie im gratulujemy.

CHCĘ, MOGĘ, POTRZEBUJĘ…

29 listopada 2019 r. młodzież z klas 7-8 szkoły podstawowej oraz 1-2 liceum wzięła udział
w zajęciach zawodoznawczych z panią Izabelą Stramską z Urzędu Pracy w Busku-Zdroju. Dzięki przygotowanemu przez nią schematowi ”Formuły wyboru zawodu” uczniowie dowiedzieli się , co należy wziąć pod uwagę, planując swój przyszły zawód.
Dyskutując na ten temat, przedstawiali swoje zainteresowania i marzenia, a następnie porównywali ze swoimi umiejętnościami i talentami oraz możliwościami zdrowotnymi.
Na koniec nauczyli się jaki wpływ na wybór zawodu może mieć lokalny i globalny rynek pracy.

CZŁOWIEK JEST CZĄSTKĄ PRZYRODY

26.11.2019 r. odbyła się prezentacja efektów projektu edukacyjnego pt. „Człowiek jest cząstką przyrody”.  Głównym celem projektu było uświadomienie uczniom  jaką rolę pełni człowiek w środowisku i jak jego działania wpływają na przyrodę.  W ramach projektu uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego mieli możliwość zobaczyć prezentację i wysłuchać ciekawych opowieści przedstawiciela Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego na temat bioróżnorodności gatunków roślinnych i zwierzęcych oraz ich przystosowaniu do zmieniającego się klimatu na Ziemi. Zaproszono również Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Busku -Zdroju, którego prelekcja dotyczyła skutków zanieczyszczeń powietrza i wody oraz działań ekologicznych, które należy podejmować, aby chronić przyrodę.
Uczniowie realizując projekt  wykonali plakat tematyczny, opracowali prezentację multimedialną oraz wzięli udział w konkursie, do którego odpowiedzi znajdowały się na tablicy w postaci ilustracji i krótkich opisów.