WIOSNA SŁOWAMI MALOWANA

12.04.2019r. uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie łączącym różne dziedziny sztuki. Ich zadaniem było zilustrowanie wybranych przysłów dotyczących wiosny. Oto efekty ich pracy.

JAN PAWEŁ II

 W dniu 1 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca
Jana Pawła II. Uczniowie z wielką powagą wypowiadali swoje kwestie, które przypominały przebieg  życia, myśli i idee  Karola Wojtyły. Na zakończenie spotkania została wyświetlona prezentacja multimedialna mówiąca o człowieku, który zmienił oblicze Kościoła na całym świecie.

JĘZYKOWY PROJEKT EDUKACYJNY

„Jakie dyscypliny sportu są najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii i Niemczech?”

W dniu 25.03.2019 r. odbyło się podsumowanie językowego projektu edukacyjnego 
„Jakie dyscypliny sportu są najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii i Niemczech?”
Młodzież ucząca się w Zespole Szkół Specjalnych przygotowała prezentacje multimedialne przedstawiające m.in. narodowy sport Wielkiej Brytanii jakim jest krykiet, jak również informacje dotyczące rugby, piłki nożnej czy polo. Do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Niemczech należą: piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, skoki narciarskie oraz Fomuła1. Przybliżono sylwetki znanych sportowców niemieckich i przygotowano plakaty ukazujące logo klubów piłkarskich i ciekawostki sportowe. Dwaj uczniowie przebrani za piłkarzy zaprezentowali swoje umiejętności. Ostatnim elementem spotkania był konkurs na odgadnięcie narodowości sportowców. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Nauczyciele składają wychowankom podziękowania za udział w projekcie.

RAJD NA GROCHOWISKA

23 marca 2019 roku drużyna harcerska „Nieprzetartego Szlaku” z Zespołu Szkół Specjalnych uczestniczyła  w rajdzie pieszym do wsi Grochowiska.  Celem pieszej wędrówki było oddanie hołdu i uczczenie 156 rocznicy bitwy pod Grochowiskami – największej bitwy z czasów powstania styczniowego.
Po dotarciu na miejsce na wszystkich uczestników rajdu czekały pieczone kiełbaski oraz tradycyjna żołnierska grochówka.
Podczas oficjalnych uroczystości, pod pomnikiem powstańców, miały miejsce wystąpienia gości przypominające historię Polski. Odbył się również apel poległych, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja bitwy przygotowana przez Buską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów  Śmierci.
Jak zwykle na zakończenie rajdu, ku uciesze harcerzy, organizatorzy rozdali pamiątkowe odznaki, upominki oraz dyplomy dla drużyny.

SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM

27 marca odbyło się  spotkanie z doradcą zawodowym skierowane do uczniów klas VII –VIII,  III gimnazjum oraz zespołu klas licealnych. Pani Elżbieta Rubinowska omówiła zagadnienia dotyczące współczesnego rynku pracy.  Młodzież mogła dowiedzieć się jakie są  trendy 
w zawodach oraz co oferuje współczesny rynek pracy i jakie są jego wymagania.
W czasie spotkania uczniowie wzięli także udział w zabawie , która miała za zadanie pokazać jak organizują swoje miejsce pracy i jak pracują w grupie.

ZIMO ZŁA ODEJDŹ PRECZ

21 marca jak co roku najmłodsi naszej szkoły ruszyli do pobliskiego stawu utopić
Marzannę- złą, zimową pannę a powitać młodą Wiosenkę, która nieśmiało do nas zawitała. Przy głośnych okrzykach ,,Zimo zła odejdź, precz”, zostały spalone Marzanny i wrzucone
do wody.

DNI OTWARTE W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W BUSKU-ZDROJU

12.03.2019 roku po raz  kolejny uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych wzięli udział
w Dniach Otwartych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Busku-Zdroju. Prezentacja pracowni szkolnych umożliwiła uczniom poznanie nowych technologii oraz poszerzenie zainteresowań  działem fizyki i robotyki. Organizatorzy przygotowali pokaz zdalnie sterowany pojazdów  i  możliwości technicznych drukarki 3D.
Dużym zainteresowaniem cieszyła  się ,,wybuchowa nauka”- eksperymenty
z wykorzystaniem  ciekłego azotu.  Nasi uczniowie kończący szkołę podstawową
i gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Ośrodka.

UWAGA! MATEMATYKA W ŻYCIU POMAGA

W dniu 11.03. 2019 r. odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego  „Uwaga! Matematyka w życiu pomaga”. Uczniowie III klasy gimnazjum oraz VII i VIII klasy szkoły podstawowej przedstawili realizację swoich działań projektowych. Do najważniejszych należały:  przygotowanie plakatu, zorganizowanie spotkania z pracownikiem banku
oraz przygotowanie prezentacji multimedialnej. Uczniowie po raz kolejny doszli do wniosku,
że matematyka  jest  obecna we wszystkich sferach naszego życia dlatego warto się
jej uczyć.

RAJD „ZMARZLACZEK”

Dnia 22 lutego 2019 r. harcerze z Zespołu Szkół Specjalnych uczestniczyli  w rajdzie pieszym „Zmarzlaczek”. W tym roku połączony był z obchodami  Dnia Myśli Braterskiej.
Rajd rozpoczął się od uroczystego apelu w Szkole Podstawowej w Zborowie, gdzie uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii skautingu.  Następnie wszystkie patrole wyruszyły w trasę, podczas której należało zaliczyć punkty kontrolne nawiązujące do tradycji skautingu.  Zakończenie rajdu nastąpiło na placu Szkoły Podstawowej w Kikowie. Tam odbyło się pożegnalne ognisko, pieczenie kiełbasek oraz najmilsza chwila związana z rozdaniem dyplomów, znaczków rajdowych  i upominków. 

BAL KARNAWAŁOWY

21 lutego 2019 r. na sali gimnastycznej odbył się bal karnawałowy. Wychowankowie świetnie się bawili w rytmach ulubionych swoich przebojów oraz uczestniczyli w różnych zabawach i konkursach.